30 maj – 2 juni 2024
Släpp in sömn, vila, frisk luft och näring. Stärk din kropp och dina sinnen genom yoga och vandring, lugna dina tankar med andning och meditation, sträck ut dig genom yin yoga och njut av naturens pånyttfödda kraft mitt i vårens blomning på vackra Österlen där land möter hav, jord möter himmel. Där du slår rot, litar på att dina vingar bär dig och möter doften av frihet. Under tre dagar kommer vi att utforska yoga som stärkande och läkande kraft genom guidade mjuka rörelser i både aktiva och lugnande flöden. Vi fördjupar oss i den buddistiska psykologins visdom och hur detta knyter an till den västerländska beteendeterapin, ACT (Acceptance & Commitment therapy) och Compassionfokuserad terapi. Vi kommer att göra skrivövningar som fördjupar din inre visdom och kraft att gå mot ljuset i din värderade riktning.
Varje morgon startar med en tidig yogaklass som väcker lusten till utmaning och styrka. Vi njuter därefter av en kärleksfullt tillagad frukost i det mysiga lantköket eller ute i solen. Under dagens ljusaste timmar kommer vi att vandra i naturreservatet Stenshuvud, kanske prova kallt havsbad som renar och njuta av gårdens hemlagade lunch. Eller så väljer du att ta egen tid till dig själv. På eftermiddagen lär vi oss mer om hur vi kan laga näringsrik och mättande mat från växtriket, yogar, vilar, reflekterar och njuter av stillheten.
Efter gemensam middag samlas vi kring ljuset och reflekterar, mediterar, eller låter oss guidas i djup avspändhet och yin yoga.
LÄRARE UNDER RETREATEN
Lena Alkstrand Brodin, RYT 500, har undervisat yoga sedan 2010. Lena bor i Helsingborg och ger öppna yogaklasser, privata kurser, retreats och workshops. Parallellt studerar Lena psykologi. Sedan 2023 arbetar även Lena som psykoterapeut på en mottagning i Helsingborg. Lena beskriver yoga som det sanna mötet med dig själv. Lena vill förmedla ett förhållningssätt till yogan som är funktionellt, individuellt och lekfullt och leder sina klasser från hjärtat.
SCHEMA
Torsdag 30 maj
- 14.00 samling med fika, rundvandring och check-in
- 16.00-18.00 Yogaklass
- 18.30 Middag
- 20.00 Guidad djupavslappning
- 22.00 Godnatt
Fredag 31 maj
- 07.30 Te/kaffe, frukt. Fixas av deltagarna själva i gästhuset.
- 08.00 – 9.30 Morgonyoga
- 10.00 Brunch
- 11.00-15.00 Utflykt med lunch (eller egen vila)
- 16.00-18.00 Workshop i ACT och yin yoga, del 1
- 18.30 Middag
- 20.00 Meditation & guidad visualisering
- 22.00 Godnatt
Lördag 1 juni
- 07.30 Te/kaffe, frukt. Fixas av deltagarna själva i gästhuset.
- 08.00-09.30 Morgonyoga
- 10.00 Brunch
- 11.00-15.00 Utflykt med lunch (eller egen vila)
- 16.00-18.00 Workshop i ACT och yinyoga, del 2
- 18.30 Middag
- 20.00 Yoga Nidra
- 22.00 Godnatt
Söndag 2 juni
- 07.30 Te/kaffe, frukt. Fixas av deltagarna själva i gästhuset.
- 08.00-09.30 Morgonyoga & avslutning
- 10.00 Brunch & farväl
Mindre förändringar i programmet kan förekomma
MAT & BOENDE
Maten – Kullåkra Gård bjuder på varsamt och kärleksfullt tillagad mat. Den är 100% vegansk, ekologisk samtidigt som den är både näringsrik, mättande och vacker. Vi bjuder dig att äta med alla sinnen!
Kullåkras egen retreatkock heter Julia och hon är utbildad nutritionist med många års erfarenhet från kafé- och restaurangbranschen. Julia är vegan sedan 2015 och driver företaget Julias Green kitchen som inspirerar människor att leva mer hälsosamt. Hon har en universitetsutbildning inom kemi och näringslära och hennes matlagning är fylld av näring, kärlek och kunskap.
Under våra retreater berättar hon gärna hur hon tänkt när hon planerat maten och tipsar hur du som deltagare själv kan laga god vegomat hemma. Hon hoppas kunna inspirera Kullåkras deltagare att bli en riktigt god vän med det gröna köket och hur maten vi äter kan vara vår medicin och hjälpa oss att må bra.
Boende – Vi bor i dubbelrum med delat badrum i det mysiga gästhuset på gården som även rymmer ett enkelrum. Rummen är ljusa och rymliga. På gården finns fem toaletter och tre badrum.
Antal platser: 10-12
KULLÅKRA GÅRD
Kullåkra Gård är den perfekta platsen att delta i en retreat.
Vi vet att många människor är trötta på ytlighet och vill leva med ett större mått av innerlighet i sitt liv. Vi är flera som delar en längtan om att kliva ur vardagens surr och hitta tillbaka till vår egen takt.
När du kommer till oss får du möjlighet att ta en total paus från ditt vanliga liv med vardagens förpliktelser och hektiska livsstil. Du får tid att vila och hinna ikapp dig själv i en vacker och fridfull miljö som främjar återhämtning, hälsa och inspiration.
De praktiska sysslorna är omhändertagna av oss vilket gör att du kan känna dig både trygg och ompysslad. Sakta börjar stressen släppa och du hittar in i ett makligare tempo och får utrymme att reflektera över vad som verkligen är värdefullt för dig i ditt liv.
Du kan helt och fullt ägna dig åt din retreatupplevelse hos oss.
KOSTNAD
8 400 kr i delat dubbelrum
Priset inkluderar: mat och logi, alla yogaklasser, workshop i vegetarisk matlagning.
Priset inkluderar ej: Ta med egen matta, filt och block, bolster och band, om du har.
BOKNING
Du anmäler ditt intresse via mail till lena.brodin@icloud.com som återkommer med bekräftelse och betalningsinformation.
I samband med bokningen skall en anmälningsavgift på 1 500 kr betalas. Denna räknas av vid din slutbetalning. Anmälan är bindande.
Slutbetalning för retreaten skall vara mig tillhanda senast 30 dagar innan retreaten startar.
BETALNING
Du betalar din retreat via bankgiro. När du betalat hela avgiften är din bokning aktiverad och din plats säkrad. Kvitto kommer via mejl.
AVBOKNING
Om avbokning sker SENAST 30 dagar innan start återbetalas hela summan minus bokningsavgiften på 1 500 kr..
Vid avbokning senast 15 dagar innan start återbetalas 50% av summan.
Vid avbokning 14 dagar eller mindre innan retreaten startar sker ingen återbetalning. Undantaget är sjukdom, se nedan*
*Om du blir sjuk och bokar av mindre än 7 dagar innan retreaten får du full återbetalning minus bokningsavgiften på 1 500 kr mot uppvisande av intyg från läkare.
COVID-19
Vi förutsätter att du avstår från att delta om du uppvisar symptom på Covid-19. Läs mer om det genom att klicka på länkarna nedan.
Om vi på grund av nya direktiv från Folkhälsomyndigheten skulle behöva ställa in eventet återbetalas hela kursavgiften.
Vi följer noggrant utvecklingen och konsekvenserna av nya Corona-viruset och kommer att följa de rekommendationer som ges av Folkhälsomyndigheten och Region Skånes smittskydd.
Har du några frågor? Tveka inte att kontakta mig på lena.brodin@icloud.com eller 0705-556989.
HITTA HIT
Du hittar oss på Svinaberga bara ett par kilometer från Kivik där utsikten är som vackrast!
Tryck på denna länk för att komma till gården på Google Maps, eller sök “Kullåkra Gård – Yoga, Pilates & Retreat på Österlen” på Google.
KOLLEKTIVTRAFIK:
Tåg till Simrishamn eller Kristianstad.
Buss 3 från Simrishamn i riktning mot Kristianstad. Närmsta hållplats: Mellby Skola.
Om du åker från Kristinanstad eller Brösarp är det buss 3 mot Simrishamn. Närmsta hållplats: Mellby Skola.
ÖVRIGT
Tänk på att Kullåkra Gård har djur på gården, en hund, en katt, nio får och sex hästar.
Om du har frågor eller funderingar är det bara att mejla oss på info@kullakragard.se
BOKA DIN PLATS
Du bokar denna retreat genom att kontakta kursledaren på lena.brodin@icloud.com.
Har du några frågor? Tveka inte att kontakta Lena på mejl eller 0705-556989.